Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5054ACPZ-R7
ADP5054ACPZ-R7
| Part Number: | ADP5054ACPZ-R7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5054ACPZ-R7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Buck Regulator Integrated Power Solution | IC REG CTRLR BUCK 48LFCSP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5054ACPZ-R7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Buck Regulator Integrated Power Solution | IC REG CTRLR BUCK 48LFCSP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Clock Sync | Yes |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Max Input Voltage | 15.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 4.7 mA |
| Number of Output Phases | 2 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 15.5 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 12 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 800 µm |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Clock Sync | Yes |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Max Input Voltage | 15.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 15.5 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 4.7 mA |
| Number of Output Phases | 2 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 15.5 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 12 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 800 µm |
Documentation for Analog Devices ADP5054ACPZ-R7
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5054ACPZ-R7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the input voltage range for this product?
How many output phases does this product have?
What is the maximum output current for this product?
What is the product name and description?
What is the input voltage range for this product?
How many output phases does this product have?
What is the maximum output current for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



