Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5052ACPZ-R7
ADP5052ACPZ-R7
| Part Number: | ADP5052ACPZ-R7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5052ACPZ-R7 |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-Channel Integrated Power Solution with Quad Buck Regulators and 200 mA LDO Regulator |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5052ACPZ-R7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-Channel Integrated Power Solution with Quad Buck Regulators and 200 mA LDO Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LFCSP EP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Current - Output 3 | 1.2 A |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 4 kA |
| Max Output Voltage | 13.5 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 4.8 mA |
| Number of Outputs | 5 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 3.305 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 740 kHz |
| Voltage - Output 1 | 1.6 V |
| Voltage - Output 2 | 5 V |
| Voltage - Output 3 | 1.8 V |
| Height | 730 µm |
| Length | 7 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Case/Package | LFCSP EP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Current - Output 3 | 1.2 A |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 4 kA |
| Max Output Voltage | 13.5 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 4.8 mA |
| Number of Outputs | 5 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 3.305 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 740 kHz |
| Voltage - Output 1 | 1.6 V |
| Voltage - Output 2 | 5 V |
| Voltage - Output 3 | 1.8 V |
| Height | 730 µm |
| Length | 7 mm |
| Width | 7.1 mm |
Documentation for Analog Devices ADP5052ACPZ-R7
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5052ACPZ-R7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What are the compliance standards or regulations that the product meets?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for the product?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What compliance standards or regulations does the product meet?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




