Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ADP3338AKCZ-5-R7
ADP3338AKCZ-5-R7
| Part Number: | ADP3338AKCZ-5-R7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ADP3338AKCZ-5-R7 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 1.6A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ADP3338AKCZ-5-R7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 1.6A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 190 mV |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Current | 30 mA |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 30 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 mA |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 0.8 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 88 dB |
| Quiescent Current | 110 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 7.3 mm |
Documentation for Analog Devices ADP3338AKCZ-5-R7
| Datasheet | View & Download ADP3338AKCZ-5-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP3338AKCZ-5-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP3338AKCZ-5-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP3338AKCZ-5-R7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum output current of this product?
What is the dropout voltage of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







