Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ADP3338AKC-3-3-RL7
ADP3338AKC-3.3-RL7
| Part Number: | ADP3338AKC-3.3-RL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ADP3338AKC-3-3-RL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 1.6A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ADP3338AKC-3-3-RL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 1.6A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 110 µA |
Documentation for Analog Devices ADP3338AKC-3.3-RL7
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the minimum input voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.