Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADMV8416ACPZ
ADMV8416ACPZ
| Part Number: | ADMV8416ACPZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADMV8416ACPZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Tunable BPF, 1 Section(s) Min, 1 Section(s) Max, 7000MHz Min, 16000MHz Max |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADMV8416ACPZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tunable BPF, 1 Section(s) Min, 1 Section(s) Max, 7000MHz Min, 16000MHz Max
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 24 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 800 µm |
Documentation for Analog Devices ADMV8416ACPZ
| Datasheet | View & Download ADMV8416ACPZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum operating temperature of the product?
What are the key features of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
