Integrated Circuits (ICs) > ADMC300BST
ADMC300BST
| Part Number: | ADMC300BST |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADMC300BST |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Signal Processor, 0-Ext Bit, 12.5MHz, CMOS, PQFP80 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADMC300BST Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Signal Processor, 0-Ext Bit, 12.5MHz, CMOS, PQFP80
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Frequency | 25 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Motor Type | Servo |
| Output Voltage | 2.4 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Analog Devices ADMC300BST
| Datasheet | View & Download ADMC300BST Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADMC300BST Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of ADMC300BST?
Are there any compliance standards or regulations that ADMC300BST meets?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for ADMC300BST?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
