Integrated Circuits (ICs) > ADM3485EAR-REEL
ADM3485EAR-REEL
| Part Number: | ADM3485EAR-REEL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADM3485EAR-REEL |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Transmitter/Receiver RS-422/RS-485 8-Pin SOIC N T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADM3485EAR-REEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Transmitter/Receiver RS-422/RS-485 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC N |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 15 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
Documentation for Analog Devices ADM3485EAR-REEL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
