Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADM207EARS-REEL
ADM207EARS-REEL
| Part Number: | ADM207EARS-REEL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADM207EARS-REEL |
| Qty Available: | |
| Description: | Quint Transmitter Triple Receiver RS-232 24-Pin SSOP T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADM207EARS-REEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quint Transmitter Triple Receiver RS-232 24-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Data Rate | 230 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 13 mA |
| Number of Drivers | 5 |
| Number of Receivers | 3 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 5 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Receiver Hysteresis | 650 mV |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
Documentation for Analog Devices ADM207EARS-REEL
| Datasheet | View & Download ADM207EARS-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADM207EARS-REEL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the ADM207EARS-REEL?
What is the product name and brand?
What is the supply voltage range for the ADM207EARS-REEL?
How many drivers and receivers does the ADM207EARS-REEL have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
