Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG852BCPZ-REEL7
ADG852BCPZ-REEL7
| Part Number: | ADG852BCPZ-REEL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG852BCPZ-REEL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.8 Ω CMOS, 1.8V to 5.5V, SPDT/2: 1 Mux Mini LFCSP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG852BCPZ-REEL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.8 Ω CMOS, 1.8V to 5.5V, SPDT/2: 1 Mux Mini LFCSP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LFCSP EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
Documentation for Analog Devices ADG852BCPZ-REEL7
| Datasheet | View & Download ADG852BCPZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG852BCPZ-REEL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many channels does this product have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.