Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG801BRTZ-500RL7
ADG801BRTZ-500RL7
| Part Number: | ADG801BRTZ-500RL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG801BRTZ-500RL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Single SPST Automotive 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG801BRTZ-500RL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Single SPST Automotive 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 6 |
| -3db Bandwidth | 12 MHz |
| Bandwidth | 12 MHz |
| Drain to Source Resistance | 300 mΩ |
| High Level Output Current | 400 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 5 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1 nA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 5 µW |
| Resistance | 300 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.7 mm |
Documentation for Analog Devices ADG801BRTZ-500RL7
| Datasheet | View & Download ADG801BRTZ-500RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG801BRTZ-500RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG801BRTZ-500RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG801BRTZ-500RL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
What is the on-state leakage current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




