Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG801BRT-500RL7
ADG801BRT-500RL7
| Part Number: | ADG801BRT-500RL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG801BRT-500RL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Single SPST Automotive 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG801BRT-500RL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Single SPST Automotive 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| -3db Bandwidth | 12 MHz |
| Bandwidth | 12 MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 5 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1 nA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| On-State Resistance | 250 mΩ |
| Operating Supply Current | 1 nA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 5 µW |
| Resistance | 300 mΩ |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Analog Devices ADG801BRT-500RL7
| Datasheet | View & Download ADG801BRT-500RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG801BRT-500RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG801BRT-500RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG801BRT-500RL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.