Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG788BCPZ
ADG788BCPZ
| Part Number: | ADG788BCPZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG788BCPZ |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS, 2.5 Ω Low Voltage Quad SPDT Switch |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG788BCPZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS, 2.5 Ω Low Voltage Quad SPDT Switch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LFCSP EP |
| Number of Pins | 20 |
| -3db Bandwidth | 160 MHz |
| Bandwidth | 160 MHz |
| Drain to Source Resistance | 2.5 mΩ |
| Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 5 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Power Dissipation | 5 µW |
| Resistance | 4.5 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 34 ns |
| Height | 830 µm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
| Case/Package | LFCSP EP |
| Number of Pins | 20 |
| -3db Bandwidth | 160 MHz |
| Bandwidth | 160 MHz |
| Drain to Source Resistance | 2.5 mΩ |
| Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 5 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Power Dissipation | 5 µW |
| Resistance | 4.5 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 34 ns |
| Height | 830 µm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG788BCPZ
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG788BCPZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the supply voltage range for this product?
How many channels and circuits does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the number of channels in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






