Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG787BRMZ
ADG787BRMZ
| Part Number: | ADG787BRMZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG787BRMZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.5 Ω CMOS Low Power Dual 2: 1 Mux/Demux USB 1.1 Switch |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG787BRMZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.5 Ω CMOS Low Power Dual 2: 1 Mux/Demux USB 1.1 Switch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 10 |
| -3db Bandwidth | 145 MHz |
| Bandwidth | 145 MHz |
| Drain to Source Resistance | 2.5 Ω |
| Insertion Loss (dB) | 0.2 dB |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 5.5 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 5.5 µW |
| Resistance | 3 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 3 ns |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 850 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices ADG787BRMZ
| Datasheet | View & Download ADG787BRMZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG787BRMZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG787BRMZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG787BRMZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




