Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG734BRU-REEL
ADG734BRU-REEL
| Part Number: | ADG734BRU-REEL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG734BRU-REEL |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog SW Quad SPDT 5.5V 20-Pin TSSOP T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG734BRU-REEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog SW Quad SPDT 5.5V 20-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| -3db Bandwidth | 160 MHz |
| Bandwidth | 160 MHz |
| Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 5 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Current | 1 nA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 5 µW |
| Resistance | 4.5 Ω |
| Supply Type | Dual, Single |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 34 ns |
Documentation for Analog Devices ADG734BRU-REEL
| Datasheet | View & Download ADG734BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG734BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG734BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG734BRU-REEL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the logic function and interface of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
What is the number of pins and circuits in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.