Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG721BRM-REEL7
ADG721BRM-REEL7
| Part Number: | ADG721BRM-REEL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG721BRM-REEL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Dual SPST 8-Pin MSOP T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG721BRM-REEL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Dual SPST 8-Pin MSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 200 MHz |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 5 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 1 nA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 5 µW |
| Resistance | 4 Ω |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 6 ns |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
Documentation for Analog Devices ADG721BRM-REEL7
| Datasheet | View & Download ADG721BRM-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG721BRM-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG721BRM-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG721BRM-REEL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Analog Devices ADG721BRM-REEL7?
What is the on-state leakage current of the precision switches?
What is the number of channels in the Analog Switch Dual SPST?
What is the supply voltage range for the Analog Switch Dual SPST?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


