Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG711BRUZ
ADG711BRUZ
| Part Number: | ADG711BRUZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG711BRUZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Quad Single Pole Single Throw 5.5 Volt 16-Pin TSSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG711BRUZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Quad Single Pole Single Throw 5.5 Volt 16-Pin TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| -3db Bandwidth | 200 MHz |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Drain to Source Resistance | 2.5 Ω |
| High Level Output Current | 30 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 430 mW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1 nA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| On-State Resistance | 2.5 Ω |
| Operating Supply Current | 1 nA |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Power Dissipation | 5 µW |
| Resistance | 4 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 6 ns |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG711BRUZ
| Datasheet | View & Download ADG711BRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG711BRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG711BRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG711BRUZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Analog Devices ADG711BRUZ?
What is the voltage rating of Analog Devices ADG711BRUZ?
What is the package type of Analog Devices ADG711BRUZ?
Where can I find the datasheet for Analog Devices ADG711BRUZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





