Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG622BRMZ
ADG622BRMZ
| Part Number: | ADG622BRMZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG622BRMZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ANALOG DEVICES ADG622BRMZAnalogue Switch, SPST, 2 Channels, 5.5 ohm, 2.7V to5.5V, MSOP, 10 Pins |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG622BRMZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ANALOG DEVICES ADG622BRMZAnalogue Switch, SPST, 2 Channels, 5.5 ohm, 2.7V to5.5V, MSOP, 10 Pins
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 10 |
| -3db Bandwidth | 230 MHz |
| Bandwidth | 230 MHz |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 10 µW |
| Resistance | 5.5 Ω |
| Termination | SMD/SMT |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Turn-On Delay Time | 75 ns |
| Height | 850 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices ADG622BRMZ
| Datasheet | View & Download ADG622BRMZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG622BRMZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG622BRMZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the Analog Devices product?
What is the package type of the Analog Devices product?
How many channels does the Analog Devices product have?
What is the maximum operating temperature of the Analog Devices product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


