Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG612YRUZ
ADG612YRUZ
| Part Number: | ADG612YRUZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG612YRUZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Quad Single Pole Single Throw ±5.5 Volt 5.5 Volt 16-Pin TSSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG612YRUZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Quad Single Pole Single Throw ±5.5 Volt 5.5 Volt 16-Pin TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| -3db Bandwidth | 680 MHz |
| Bandwidth | 680 MHz |
| Drain to Source Resistance | 85 Ω |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| High Level Output Current | 10 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 10 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Current | 1 nA |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 10 µW |
| Resistance | 115 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Turn-On Delay Time | 65 ns |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG612YRUZ
| Datasheet | View & Download ADG612YRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG612YRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG612YRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG612YRUZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the product?
How many pins does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







