Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG508FBRNZ
ADG508FBRNZ
| Part Number: | ADG508FBRNZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG508FBRNZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-Channel/4-Channel Fault Protected Analog Multiplexers |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG508FBRNZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-Channel/4-Channel Fault Protected Analog Multiplexers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 16 |
| Drain to Source Resistance | 300 Ω |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 3.3 mW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 16.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10.8 V |
| Nominal Supply Current | 100 nA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 3 mW |
| Resistance | 300 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Throw Configuration | DPST |
| Turn-Off Delay Time | 130 ns |
| Turn-On Delay Time | 230 ns |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG508FBRNZ
| Datasheet | View & Download ADG508FBRNZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG508FBRNZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG508FBRNZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG508FBRNZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG508FBRNZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






