Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > ADG508FBN
ADG508FBN
| Part Number: | ADG508FBN |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > ADG508FBN |
| Qty Available: | |
| Description: | IC 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDIP16, PLASTIC, MS-001AB, DIP-16, Multiplexer or Switch |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > ADG508FBN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDIP16, PLASTIC, MS-001AB, DIP-16, Multiplexer or Switch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Throw Configuration | DPST |
Documentation for Analog Devices ADG508FBN
| Datasheet | View & Download ADG508FBN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG508FBN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG508FBN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the number of pins for this product?
What is the compliance status of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

