Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG452BRZ
ADG452BRZ
| Part Number: | ADG452BRZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG452BRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 4x SPST-NC Analog Switch, Ron 5Ω, tON/tOFF 70/60ns, +/-15, +/-5, 12V, -40÷85°C; |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG452BRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4x SPST-NC Analog Switch, Ron 5Ω, tON/tOFF 70/60ns, +/-15, +/-5, 12V, -40÷85°C;
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Drain to Source Resistance | 4 Ω |
| High Level Output Current | 100 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Current | 500 nA |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 100 pA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 9 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 17.5 µW |
| Resistance | 5 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 140 ns |
| Turn-On Delay Time | 180 ns |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG452BRZ
| Datasheet | View & Download ADG452BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG452BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG452BRZ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ADG452BRZ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ADG452BRZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of ADG452BRZ?
What is the stock availability of ADG452BRZ?
What is the compliance status of ADG452BRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







