Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG439FBRZ
ADG439FBRZ
| Part Number: | ADG439FBRZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG439FBRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | High Performance, 4-Channel, Fault-Protected Analog Multiplexer |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG439FBRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Performance, 4-Channel, Fault-Protected Analog Multiplexer
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 16 |
| Drain to Source Resistance | 400 Ω |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Power Dissipation | 2.6 mW |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 15 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 2.6 mW |
| Resistance | 400 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Throw Configuration | 4PST |
| Turn-Off Delay Time | 150 ns |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG439FBRZ
| Datasheet | View & Download ADG439FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG439FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG439FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG439FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG439FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG439FBRZ Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






