Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG439FBR
ADG439FBR
| Part Number: | ADG439FBR |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG439FBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Multiplexer Dual 4: 1 16-Pin SOIC N Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG439FBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Multiplexer Dual 4: 1 16-Pin SOIC N Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 16 |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Power Dissipation | 2.6 mW |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 15 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 2.6 mW |
| Resistance | 270 Ω |
| Throw Configuration | 4PST |
| Turn-Off Delay Time | 150 ns |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
Documentation for Analog Devices ADG439FBR
| Datasheet | View & Download ADG439FBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG439FBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG439FBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
How many pins does the product have?
What is the interface of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

