Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG438FBRZ
ADG438FBRZ
| Part Number: | ADG438FBRZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG438FBRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Multiplexer Single 8: 1 ±25 Volt 25 Volt 16-Pin SOIC N |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG438FBRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Multiplexer Single 8: 1 ±25 Volt 25 Volt 16-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 16 |
| Drain to Source Resistance | 400 Ω |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Power Dissipation | 2.6 mW |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 15 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 2.6 mW |
| Propagation Delay | 220 ns |
| Resistance | 400 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 150 ns |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG438FBRZ
| Datasheet | View & Download ADG438FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG438FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG438FBRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG438FBRZ Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







