Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG412BN
ADG412BN
| Part Number: | ADG412BN |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG412BN |
| Qty Available: | |
| Description: | 4 Circuit IC Switch 1: 1 35Ohm 16-PDIP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG412BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4 Circuit IC Switch 1: 1 35Ohm 16-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | N |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Number of Pins | 16 |
| Drain to Source Resistance | 25 mΩ |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| High Level Output Current | 30 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 35 µW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Dual Supply Voltage | 13.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 35 µW |
| Resistance | 35 Ω |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 145 ns |
| Turn-On Delay Time | 175 ns |
Documentation for Analog Devices ADG412BN
| Datasheet | View & Download ADG412BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG412BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG412BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG412BN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

