Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG333ABR
ADG333ABR
| Part Number: | ADG333ABR |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG333ABR |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Quad Single Pole Double Throw ±20 Volt 30 Volt 20-Pin SOIC W |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG333ABR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Quad Single Pole Double Throw ±20 Volt 30 Volt 20-Pin SOIC W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC W |
| Number of Pins | 20 |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 3.77 mW |
| Max Supply Current | 250 µA |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 3.77 mW |
| Resistance | 45 Ω |
| Supply Type | Dual, Single |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 145 ns |
| Turn-On Delay Time | 175 ns |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for Analog Devices ADG333ABR
| Datasheet | View & Download ADG333ABR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG333ABR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG333ABR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG333ABR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG333ABR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What compliance standards or regulations does the product meet?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



