Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG211AKR-REEL7
ADG211AKR-REEL7
| Part Number: | ADG211AKR-REEL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG211AKR-REEL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, Analog Switch, Quad, SPST, Cmos, Sop, 16PIN, Plastic |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG211AKR-REEL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, Analog Switch, Quad, SPST, Cmos, Sop, 16PIN, Plastic
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 16 |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 470 mW |
| Resistance | 115 Ω |
| Throw Configuration | SPST |
Documentation for Analog Devices ADG211AKR-REEL7
| Datasheet | View & Download ADG211AKR-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG211AKR-REEL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the product category of ADG211AKR-REEL7?
What is the brand of the product?
What is the description of ADG211AKR-REEL7?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

