Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG201AKR
ADG201AKR
| Part Number: | ADG201AKR |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG201AKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Quad SPST 16-Pin SOIC N Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG201AKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Quad SPST 16-Pin SOIC N Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 16 |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 33 mW |
| Max Supply Current | 2 mA |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 33 mW |
| Resistance | 90 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 250 ns |
| Turn-On Delay Time | 300 ns |
Documentation for Analog Devices ADG201AKR
| Datasheet | View & Download ADG201AKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG201AKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG201AKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG201AKR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What is the package type and pin count of the product?
What is the logic function and interface of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


