Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG201AKN
ADG201AKN
| Part Number: | ADG201AKN |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG201AKN |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Quad SPST 16-Pin PDIP N Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG201AKN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Quad SPST 16-Pin PDIP N Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | N |
| Number of Pins | 16 |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| High Level Output Current | 30 mA |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 33 mW |
| Max Supply Current | 2 mA |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Inverting |
| Power Dissipation | 33 mW |
| Resistance | 90 Ω |
| Supply Type | Dual |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 250 ns |
| Turn-On Delay Time | 300 ns |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 20.07 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Analog Devices ADG201AKN
| Datasheet | View & Download ADG201AKN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG201AKN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG201AKN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG201AKN Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG201AKN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of product?
How many pins does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




