Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG1611BCPZ-REEL7
ADG1611BCPZ-REEL7
| Part Number: | ADG1611BCPZ-REEL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG1611BCPZ-REEL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Quad SPST 16-Pin LFCSP EP T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG1611BCPZ-REEL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Quad SPST 16-Pin LFCSP EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Number of Pins | 16 |
| -3db Bandwidth | 38 MHz |
| Bandwidth | 38 MHz |
| Drain to Source Resistance | 1.1 Ω |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 5.8 mW |
| Max Supply Current | 480 µA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Current | 320 µA |
| Power Dissipation | 5.8 mW |
| Resistance | 1.1 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 137 ns |
| Turn-On Delay Time | 212 ns |
Documentation for Analog Devices ADG1611BCPZ-REEL7
Alternate Descriptions
FAQ’s
What type of product is ADG1611BCPZ-REEL7?
What is the package type of ADG1611BCPZ-REEL7?
What is the minimum and maximum supply voltage for ADG1611BCPZ-REEL7?
What is the logic function of ADG1611BCPZ-REEL7?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




