           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1608BCPZ-REEL7
ADG1608BCPZ-REEL7
Part Number: ADG1608BCPZ-REEL7
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1608BCPZ-REEL7
Qty Available:
Description: 4.5 Ω RON, 8-Channel ±5 V, +12 V, +5 V, and +3.3 V Multiplexer
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ADG1608BCPZ-REEL7 Available.
4.5 Ω RON, 8-Channel ±5 V, +12 V, +5 V, and +3.3 V Multiplexer
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LFCSP EP
Number of Pins 16
-3db Bandwidth 40 MHz
Bandwidth 40 MHz
Dual Supply Voltage 5 V
Interface Parallel
Max Dual Supply Voltage 8 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 3.6 mW
Max Supply Voltage 16 V
Min Dual Supply Voltage 3.3 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3.3 V
Nominal Supply Current 300 µA
Number of Channels 1
Number of Circuits 1
Number of Inputs 8
Number of Outputs 1
Operating Supply Voltage 12 V
Packaging Cut Tape
Power Dissipation 3.6 mW
Resistance 4.5 Ω