           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1606BRUZ-REEL7
ADG1606BRUZ-REEL7
Part Number: ADG1606BRUZ-REEL7
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1606BRUZ-REEL7
Qty Available:
Description: Analog Multiplexer Single 16: 1 28-Pin TSSOP T/R / IC MULTIPLEXER 1X16 28TSSOP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ADG1606BRUZ-REEL7 Available.
Analog Multiplexer Single 16: 1 28-Pin TSSOP T/R / IC MULTIPLEXER 1X16 28TSSOP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Contact Plating Tin
Number of Pins 28
-3db Bandwidth 21 MHz
Bandwidth 22 MHz
Dual Supply Voltage 5 V
Interface Parallel
Logic Function Multiplexer
Max Dual Supply Voltage 8 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 3.6 mW
Max Supply Voltage 16 V
Min Dual Supply Voltage 3.3 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3.3 V
Number of Channels 16
Number of Circuits 1
Number of Inputs 16
Number of Outputs 1
Operating Supply Current 300 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Polarity Non-Inverting
Power Dissipation 3.6 mW
Resistance 5 Ω