           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1604BRUZ
ADG1604BRUZ
Part Number: ADG1604BRUZ
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1604BRUZ
Qty Available:
Description: 1 Ω Typical On Resistance, ±5 V, +12 V, +5 V, and +3.3 V, 4: 1 Multiplexer
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ADG1604BRUZ Available.
1 Ω Typical On Resistance, ±5 V, +12 V, +5 V, and +3.3 V, 4: 1 Multiplexer
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Contact Plating Tin
Number of Pins 14
-3db Bandwidth 19 MHz
Bandwidth 19 MHz
Drain to Source Resistance 1 Ω
Interface Parallel
Max Dual Supply Voltage 8 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 2.8 mW
Max Supply Voltage 16 V
Min Dual Supply Voltage 3.3 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3.3 V
Nominal Supply Current 230 µA
Number of Channels 1
Number of Circuits 1
Number of Inputs 4
Number of Outputs 1
Operating Supply Voltage 5 V
Power Dissipation 2.8 mW
Resistance 1 Ω
Schedule B 8542390000
Turn-Off Delay Time 95 ns
Height 1.05 mm
Length 5.1 mm
Width 4.5 mm