Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG1412YRUZ
ADG1412YRUZ
| Part Number: | ADG1412YRUZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG1412YRUZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5 Ω On Resistance, ±15 V/+12 V/±5 V, iCMOS®, Quad SPST Switch |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADG1412YRUZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5 Ω On Resistance, ±15 V/+12 V/±5 V, iCMOS®, Quad SPST Switch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 16 |
| -3db Bandwidth | 170 MHz |
| Bandwidth | 170 MHz |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Insertion Loss (dB) | -0.35 dB |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 4.97 mW |
| Max Supply Current | 380 µA |
| Max Supply Voltage | 16.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| On-State Resistance | 1.5 Ω |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 4.97 mW |
| Resistance | 1.8 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Turn-Off Delay Time | 120 ns |
| Turn-On Delay Time | 150 ns |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Analog Devices ADG1412YRUZ
| Datasheet | View & Download ADG1412YRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG1412YRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG1412YRUZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADG1412YRUZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the on-resistance of the product?
What is the logic control voltage range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






