           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1208YRUZ-REEL7
ADG1208YRUZ-REEL7
Part Number: ADG1208YRUZ-REEL7
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > ADG1208YRUZ-REEL7
Qty Available:
Description: Analog Multiplexer Single 8: 1 16-Pin TSSOP T/R / IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ADG1208YRUZ-REEL7 Available.
Analog Multiplexer Single 8: 1 16-Pin TSSOP T/R / IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Number of Pins 16
-3db Bandwidth 550 MHz
Bandwidth 550 MHz
Dual Supply Voltage 15 V
Interface Parallel
Logic Function Multiplexer
Max Dual Supply Voltage 16.5 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 4.7 mW
Max Supply Voltage 16.5 V
Min Dual Supply Voltage 5 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 5 V
Nominal Supply Current 320 µA
Number of Channels 1
Number of Circuits 1
Number of Inputs 8
Number of Outputs 1
Operating Supply Current 220 µA
Operating Supply Voltage 12 V
Packaging Tape and Reel
Power Dissipation 4.7 mW
Resistance 200 Ω