Integrated Circuits (ICs) > AD9854ASQ
AD9854ASQ
| Part Number: | AD9854ASQ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > AD9854ASQ |
| Qty Available: | |
| Description: | IC PLL FREQUENCY SYNTHESIZER, 30 MHz, PQFP80, MS-026-BEC, LQFP-80, PLL or Frequency Synthesis Circuit |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > AD9854ASQ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC PLL FREQUENCY SYNTHESIZER, 30 MHz, PQFP80, MS-026-BEC, LQFP-80, PLL or Frequency Synthesis Circuit
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Max Power Dissipation | 4.19 W |
| Max Supply Current | 1.21 A |
| Max Supply Voltage | 3.465 V |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Resolution | 1.5 B |
Documentation for Analog Devices AD9854ASQ
| Datasheet | View & Download AD9854ASQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9854ASQ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type and number of pins?
What is the product name and its function?
What are the maximum power dissipation and supply current?
What is the operating supply voltage and resolution?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.