Integrated Circuits (ICs) > AD9850BRS-REEL
AD9850BRS-REEL
| Part Number: | AD9850BRS-REEL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > AD9850BRS-REEL |
| Qty Available: | |
| Description: | Direct Digital Synthesizer 125MHz 1-DAC 10bit Parallel/Serial 28-Pin SSOP T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > AD9850BRS-REEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Direct Digital Synthesizer 125MHz 1-DAC 10bit Parallel/Serial 28-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 480 mW |
| Max Supply Current | 96 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 96 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 96 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 480 mW |
| Resolution | 1.25 B |
Documentation for Analog Devices AD9850BRS-REEL
| Datasheet | View & Download AD9850BRS-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9850BRS-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9850BRS-REEL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of the AD9850BRS-REEL?
What is the frequency range of the AD9850BRS-REEL?
What package does the AD9850BRS-REEL come in?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

