Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > AD9850BRS
AD9850BRS
| Part Number: | AD9850BRS |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > AD9850BRS |
| Qty Available: | |
| Description: | Synthesizer; 28-Lead SSOP; 28; 3.3 V (Nom.)/5 V (Nom.); 96 mA (Max.); 125 MHz |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > AD9850BRS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Synthesizer; 28-Lead SSOP; 28; 3.3 V (Nom.)/5 V (Nom.); 96 mA (Max.); 125 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| Frequency | 125 MHz |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 480 mW |
| Max Supply Current | 96 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 96 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 96 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 380 mW |
| Power Dissipation | 480 mW |
| Resolution | 1.25 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Analog Devices AD9850BRS
| Datasheet | View & Download AD9850BRS Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9850BRS Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9850BRS Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9850BRS Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9850BRS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the maximum supply current for this product?
What is the maximum frequency for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










