Integrated Circuits (ICs) > AD9833BRM
AD9833BRM
| Part Number: | AD9833BRM |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > AD9833BRM |
| Qty Available: | |
| Description: | +2.5 V to +5.5 V, 25 MHz Low Power CMOS Complete DDS | IC DDS 25MHZ 10BIT 10MSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > AD9833BRM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
+2.5 V to +5.5 V, 25 MHz Low Power CMOS Complete DDS | IC DDS 25MHZ 10BIT 10MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Frequency | 25 MHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Current | 5.5 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Output Voltage | 650 mV |
| Nominal Supply Current | 5.5 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 5.5 mA |
| Output Type | Voltage |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 12.65 mW |
| Power Dissipation | 27.5 mW |
| Resolution | 1.25 B |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 60 dB |
Documentation for Analog Devices AD9833BRM
| Datasheet | View & Download AD9833BRM Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9833BRM Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9833BRM Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9833BRM Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9833BRM Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9833BRM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the maximum frequency output of this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



