Integrated Circuits (ICs) > AD9832BRU-REEL
AD9832BRU-REEL
| Part Number: | AD9832BRU-REEL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > AD9832BRU-REEL |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, Numeric-Controlled Oscillator, CMOS, TSSOP, 16PIN, PLASTIC |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > AD9832BRU-REEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, Numeric-Controlled Oscillator, CMOS, TSSOP, 16PIN, PLASTIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resolution | 1.25 B |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
Documentation for Analog Devices AD9832BRU-REEL
| Datasheet | View & Download AD9832BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9832BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9832BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9832BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9832BRU-REEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download AD9832BRU-REEL Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
