           Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > AD8402AR50
AD8402AR50
Part Number: AD8402AR50
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > AD8402AR50
Qty Available:
Description: Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Volatile Linear 14-Pin SOIC N Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AD8402AR50 Available.
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Volatile Linear 14-Pin SOIC N Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC N
Contact Plating Lead, Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 14
-3db Bandwidth 5 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Current 900 µA
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Volatile
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 10 nA
Number of Circuits 1
Number of Elements 2
Operating Supply Current 10 nA
Operating Supply Voltage 5.5 V
Quiescent Current 10 nA
Resistance 50 kΩ
Taper Pseudo-Logarithmic
Temperature Coefficient 500 ppm/°C
Tolerance 1 %
Height 1.5 mm
Length 8.75 mm
Width 4 mm