AD8130ARMZ
Part Number: AD8130ARMZ
Manufacturer: Analog Devices
Qty Available:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AD8130ARMZ Available.
Differential Amplifier, Low Cost, 1, 1.8 Mv, 1 Db, 270 Mhz, -40 C, 85 C Rohs Compliant: Yes
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package MSOP
Number of Pins 8
-3db Bandwidth 270 MHz
Bandwidth 270 MHz
Common Mode Rejection Ratio 86 dB
Dual Supply Voltage 9 V
Gain Bandwidth Product 110 MHz
Input Bias Current 2 µA
Input Offset Voltage (Vos) 400 µV
Logic Function Receiver
Max Dual Supply Voltage 12.6 V
Max Input Voltage 12.6 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 25.2 V
Min Dual Supply Voltage 2.25 V
Min Input Voltage 2.25 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 13 mA
Number of Amplifiers 1
Number of Channels 1
Number of Circuits 1
Number of Elements 1
Operating Supply Current 10.8 mA
Operating Supply Voltage 12.6 V
Output Current 40 mA
Output Current per Channel 40 mA
Resistance 6 MΩ
Schedule B 8542390000
Settling Time 20 ns
Slew Rate 1090 V/µs
Voltage Gain 71 dB
Height 850 µm
Length 3 mm
Width 3 mm