Passive Components > EMI / RFI Components > Common Mode Chokes > ACM2520-102-2P-T002
ACM2520-102-2P-T002
| Part Number: | ACM2520-102-2P-T002 |
| Manufacturer: | TDK |
| Part Type: | Passive Components > EMI / RFI Components > Common Mode Chokes > ACM2520-102-2P-T002 |
| Qty Available: | |
| Description: | ACM Series 1008 1 kOhm 200 mA 900 mOhm DCR 20 V SMT Common Mode Filter |
PCX has TDK Passive Components > EMI / RFI Components > Common Mode Chokes > ACM2520-102-2P-T002 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ACM Series 1008 1 kOhm 200 mA 900 mOhm DCR 20 V SMT Common Mode Filter
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Mount | Surface Mount |
| Coil Resistance | 900 mΩ |
| Composition | Wirewound |
| Current | 200 mA |
| Current Rating | 200 mA |
| DC Current | 200 mA |
| DC Resistance (DCR) | 900 mΩ |
| Impedance | 1 kΩ |
| Max DC Current | 200 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Lines | 2 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| RMS Current (Irms) | 200 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Series Resistance | 900 mΩ |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Voltage Rating | 20 V |
| Depth | 2.2 mm |
| Height | 1.2954 mm |
| Length | 2.5 mm |
| Max Length | 2.7 mm |
| Max Width | 2.2 mm |
| Min Length | 2.3 mm |
| Min Width | 1.8 mm |
| Width | 2 mm |
Documentation for TDK ACM2520-102-2P-T002
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the impedance of the common mode filter?
What is the maximum voltage rating of the filter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


