Passive Components > EMI / RFI Components > ACH4518-333-TD01
ACH4518-333-TD01
| Part Number: | ACH4518-333-TD01 |
| Manufacturer: | TDK |
| Part Type: | Passive Components > EMI / RFI Components > ACH4518-333-TD01 |
| Qty Available: | |
| Description: | ACH Series 1812 33 nF 2 A 0.06 Ohm SMD Unshielded EMI Filter |
PCX has TDK Passive Components > EMI / RFI Components > ACH4518-333-TD01 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ACH Series 1812 33 nF 2 A 0.06 Ohm SMD Unshielded EMI Filter
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Mount | Surface Mount |
| Attenuation Value | 25 dB |
| Capacitance | 33 nF |
| Circuit Type | Filter |
| Current | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| DC Resistance (DCR) | 40 mΩ |
| ESD Protection | No |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max DC Current | 2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Resistance | 40 mΩ |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Flat |
| Test Frequency | 12 MHz |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.8 mm |
| Height | 3.5052 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Max Length | 4.9 mm |
| Max Width | 2 mm |
| Min Length | 4.1 mm |
| Min Width | 1.6 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Mount | Surface Mount |
| Attenuation Value | 25 dB |
| Capacitance | 33 nF |
| Circuit Type | Filter |
| Current | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| DC Resistance (DCR) | 40 mΩ |
| ESD Protection | No |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max DC Current | 2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Resistance | 40 mΩ |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Flat |
| Test Frequency | 12 MHz |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.8 mm |
| Height | 3.5052 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Max Length | 4.9 mm |
| Max Width | 2 mm |
| Min Length | 4.1 mm |
| Min Width | 1.6 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for TDK ACH4518-333-TD01
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ACH4518-333-TD01 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the key features of the ACH4518-333-TD01?
What is the package type of the ACH4518-333-TD01?
What is the voltage rating of the ACH4518-333-TD01?
What is the product name and model number?
What are the dimensions of the product?
What is the maximum voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



