           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > AC07000001009JAC00
AC07000001009JAC00
Part Number: AC07000001009JAC00
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > AC07000001009JAC00
Qty Available:
Description: Res Wirewound 10 Ohm 5% 7W -80ppm/C to -10ppm/C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AC07000001009JAC00 Available.
Res Wirewound 10 Ohm 5% 7W -80ppm/C to -10ppm/C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Contact Plating Tin
Number of Pins 2
Composition Wirewound
Features Flame Retardant Coating
Max Operating Temperature 200 °C
Max Power Dissipation 7 W
Military Standard Not
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Box (TB)
Power Rating 7 W
Resistance 10 Ω
Schedule B 8533210080
Temperature Coefficient -80 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 8 V
Voltage Rating (DC) 8 V
Diameter 7.5 mm
Length 26 mm
Thickness 7.493 mm
Width 7.49 mm