           Electromechanical > Relays > Power Relays > A311XBXP-120VAC
A311XBXP-120VAC
Part Number: A311XBXP-120VAC
Manufacturer: Struthers-Dunn
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > A311XBXP-120VAC
Qty Available:
Description: Relay, E-Mech, Sequencing, DPDT, 5A, Ctrl-V 120AC, Vol-Rtg 120, 240/28AC/DC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A311XBXP-120VAC Available.
Relay, E-Mech, Sequencing, DPDT, 5A, Ctrl-V 120AC, Vol-Rtg 120, 240/28AC/DC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 120
Contact Material Silver
Mount Socket
Number of Pins 12
Coil Resistance 540 Ω
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 5 A
Current Rating 5 A
Relay Type General Purpose
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 240 V
Height 66.29 mm
Width 36.83 mm