           Electromechanical > Relays > Signal Relays > A283XCXC24D
A283XCXC24D
Part Number: A283XCXC24D
Manufacturer: Magnecraft
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > A283XCXC24D
Qty Available:
Description: General Purpose Relays 3PDT 15A/24VDC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A283XCXC24D Available.
General Purpose Relays 3PDT 15A/24VDC
Mount Plug-In
Coil Resistance 472 Ω
Coil Voltage (AC) 24 V
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 15 A
Max Current Rating 10 A
Power Consumption 2 W
Throw Configuration 3PDT
Contact Material Silver
Mount Plug-In
Coil Resistance 472 Ω
Coil Voltage (AC) 24 V
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 15 A
Max Current Rating 10 A
Power Consumption 2 W