           Electromechanical > Relays > Signal Relays > A283XCXC1-120A
A283XCXC1-120A
Part Number: A283XCXC1-120A
Manufacturer: Schneider Electric
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > A283XCXC1-120A
Qty Available:
Description: Power Relay; Relay Type: General Purpose; Coil Voltage VAC Nom: 120V; Contact Curr
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A283XCXC1-120A Available.
Power Relay; Relay Type: General Purpose; Coil Voltage VAC Nom: 120V; Contact Curr
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Plug-In
Coil Resistance 2.25 kΩ
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 15 A
Max Current Rating 15 A
Power Consumption 2 W