           Electromechanical > Relays > Signal Relays > A283XCXC-24A
A283XCXC-24A
Part Number: A283XCXC-24A
Manufacturer: Magnecraft
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > A283XCXC-24A
Qty Available:
Description: General Purpose Relays 3PDT 15A/120VAC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A283XCXC-24A Available.
General Purpose Relays 3PDT 15A/120VAC
Mount Plug-In
Coil Resistance 75 Ω
Coil Voltage (AC) 24 V
Contact Current Rating 15 A
Max Current Rating 10 A
Power Consumption 2 W