           Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > A22TA10M
A22TA10M
Part Number: A22TA10M
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > A22TA10M
Qty Available:
Description: Switch Push Button N.O. SPST Round Button 10A 440VAC 380VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A22TA10M Available.
Switch Push Button N.O. SPST Round Button 10A 440VAC 380VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
Mount Front, Panel
Contact Current Rating 10 mA
Current Rating 10 A
Electrical Life 500 kcycles
Illumination Color Blue
Illumination Type LED
Life (Cycles) 500 kcycles
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 380 V
Min Operating Temperature -20 °C
Orientation Straight
Packaging Bulk
Switch Function Off-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPST
Voltage Rating (AC) 110 V
Voltage Rating (DC) 24 V